Vyhlídka na Janské Lázně

Aktualizovaná Strategie rozvoje Krkonoš je schválena

Na Valnou hromadu Svazku měst a obcí Krkonoše v sále KCEV KRTEK Správy KRNAP Vrchlabí dorazily necelé tři desítky starostů. Byli seznámeni s hospodařením za rok 2019, s plněním záměrů plánu činnosti Svazku na rok 2020 v oblasti cestovního ruchu a s realizovanými projekty. Odsouhlasili znění aktualizace Integrované strategie regionálního rozvoje Krkonoš. Zazněla vystoupení hostů včetně ředitele Správy KRNAP PhDr. Robina Böhnische a ředitele Asociace horských středisek PaedDr. Libora Knota. Starostové měli řadu příležitostí neformálně prodebatovat různá témata.

„Jedním z nejdůležitějších bodů programu bylo projednání aktualizace Integrované strategie regionálního rozvoje Krkonoš (ISRRK), zpracované firmou SPF Group, pod koordinační taktovkou Svazku Krkonoše a Ing. Jiřího Vancla,“ uvádí Jan Sobotka. „Chtěl bych předeslat, že pravdivě a formálně správně obsahuje výčet víceméně všeho, co území potřebuje. Dokument jsme tvořili s cílem, aby byl smysluplný, užitečný a žil dál svůj „život“, tak jako původní Strategie z let 2012 – 2013. Jako nejdůležitější hodnotím proces vzniku nového zpracování, plně reagujícího na současné dění. Podklady byly získávány nejenom ze čtyř pracovních skupin, sestavených z lidí mnoha oborů a oblastí života, kteří se scházeli opakovaně. V konečné fázi díla byly zapracovány např. i připomínky Správy KRNAP v souladu se Zásadami péče a například stavbami vodních nádrží k technickému zasněžování. Jinak řečeno, každý se mohl vyjádřit a aktivně spolupodílet na obsahu,“ doplnil J. Sobotka.

K čemu ISRRK poslouží?

V minulosti jsem osobně obsah materiálu projednal s hejtmany a úředníky odborů regionálního rozvoje Královéhradeckého i Libereckého kraje. Oba kraje Strategii respektovaly a zahrnuly do svých rozvojových strategií. Nyní ji dokončenou a schválenou opět předáme krajům,“ shrnuje J. Sobotka a konzultant Jiří Vancl doplnil: „Svazek Krkonoše vznikem Strategie naplnil svoji roli. Materiál obsahuje jistý koncensus a jeho Akční plán říká to, čemu se chce území věnovat a do budoucna dělat.“ Jan Sobotka dovysvětlil: „Akční plán je skutečně zásobníkem, resp. evidencí či databází toho, co se v území výhledově chystá. Tzv. projektové listy Akčního plánu umožňují aktivní přístup při řešení otázek spojených např. s tématem výstavby dálnice D11, aj. Je otevřeným materiálem, své projekty mohou předkládat jak neziskové organizace, podnikatelé, města a obce, ale i ostatní,“ uzavřel Jan Sobotka. 

Schválené dokumenty k ISRRK

Další aktuality

Rádi bychom vás informovali, že 22. 4. 2024 bude vyhlášena 87. Výzva IROP - neformální vzdělávání a celoživotní učení, kdy...
V letošním roce je opět možné žádat o finanční příspěvek na péči o trvalé travní porosty, které jsou cennými lučními...
Minulý víkend (15.–17. března) proběhl v Praze tradiční mezinárodní veletrh cestovního ruchu a regionální turistiky Holiday World a Region World...