Tiskové zprávy

Pojizerský pacifik - oslava 150. výročí

Motivační programy na Krkonošské železnici zvedly zájem o cestování lokálkou Pojizerský Pacifik

K oživení trati a posílení zájmu o cestování Pojizerským Pacifikem probíhaly během léta četné víkendové akce iniciované certifikovanou oblastní destinační společností Svazek Krkonoše, v kooperaci se členy Spolku železniční historie Martinice v Krkonoších i dopravci.

Programy nabízely zajímavé zážitky pro děti i dospělé. Ať se jednalo o divadelní představení na perónu martinického nádraží, přítomnost Spolku dam a dívek z Jilmu a jejich módní přehlídky oděvů, možnost zahrát si šachy nebo zaskákat panáka v Jablonci nad Jizerou, pěší výlet do Poniklé (s exkurzí do provozu a výrobou vánoční hvězdičky), do Vysokého nad Jizerou s loutkovou pohádkou ve vysockém divadle, či procházka naučnou stezkou a komentované prohlídky martinického nádraží a muzea. Nechyběla příležitost svézt se vlakem s hrabětem Harrachem.

Ke stažení
Nádražní budova v Rokytnici nad Jizerou

Sedmi zchátralým nádražním budovám svítá naděje

O Krkonošské železnici se hovoří čím dál častěji. To je vynikající zpráva nejenom pro příznivce, ale i obyvatele a turisty. Připomeňme, že do života byla uvedena roku 1899 zásluhou hraběte Jan Harracha. Svým dílem tak významně podpořil tehdejší hospodářský a turistický rozmach západních Krkonoš.

Díky aktivitám oblastní destinační společnosti Svazek Krkonoše, v úzké kooperaci se členy Spolku železniční historie Martinice v Krkonoších, Svazkem Jilemnicka a krkonošskými starosty obcí „na trati“, slibně pokračují snahy o oživení železnice a dokončení původního Harrachova záměru.

Na pracovní schůzce s týmem vedení Správy železnic Hradec Králové si zúčastnění ujasnili další strategii využití a postup při zvelebování především drážních budov, resp. t. č. zchátralých objektů stanic vlakových nádraží.

Ke stažení
Tramvaje do Krkonoš

Smetiště tramvají v Krkonoších nechceme!

Letní stojaté vody mediální okurkové sezony rozčeřily články a reportáže o projektu spolku Krkonošské metro, v rámci kterého by měly po horách jezdit tramvaje a vozit turisty. Do Krkonoš přivezené vysloužilé, resp. ojeté tramvaje T3 z ostravského dopravního podniku, jsou zatím na nádraží v Rokytnici nad Jizerou.

Jan Sobotka, předseda certifikované destinační společnosti pro turistickou oblast Krkonoše – svazek měst a obcí, komentuje: „Představitel spolku Krkonošské metro o projektu s nikým kompetentním v území nejednal. Provoz dožitých tramvají v turistické oblasti „spadl z nebe“. Když pominu legislativu, konkrétně aby mohly tramvaje jezdit po železničních kolejích, je třeba změny zákona. Následný technicky těžko řešitelný provoz, tzn. vybudování kolejí, tunelů, tramvajových ostrůvků s chodníkem, kolejových svršků jako samostatná stavba, odhaduji na více než miliardu korun. A to vidím jako nejpodstatnější. Rentabilitu investice.“

Ke stažení
Razítkovací hra

Vyzkoušejte razítkovací hru v Pohádkových Krkonoších

Jak hrát? Stačí si ve spolupracujících krkonošských informačních centrech nebo na jednom z razítkovacích míst zakoupit brožurku Pohádkové Krkonoše - razítkovací hra - a hurá na cestu. Vypravíte se až do 30 míst, kde získáte speciální razítka do brožurky. Za 3 nasbíraná razítka získáte krkonošské omalovánky nebo pexeso, za 5 razítek perličkovou ozdobu od firmy Rautis a za 10 razítek ZDRAVOU LAHEV – skvělého parťáka na další dobrodružství. Záleží na vás a dětech, jak moc pilní budete a kolik míst navštívíte. Razítkovací hru můžete letos hrát do konce října. Pokud nestihnete nasbírat dostatečný počet razítek pro vytouženou odměnu, nevadí. Brožurku si uschovejte a pokračujte ve sbírání příští rok.

Ke stažení
Pojizerský pacifik

Vydejte se na výlet Pojizerským Pacifikem

Naplánujte si projížďku lokálkou z Martinic v Krkonoších do Rokytnice nad Jizerou. Na výstavbě 20 km dlouhé regionální železnice mají hlavní zásluhu Jan hrabě Harrach a tehdejší místní podnikatelé. Dráha významně přispěla k hospodářskému rozvoji kraje, jehož se stala neodmyslitelnou součástí. Pro oživení železnice i údolí a posílení turistické atraktivity, připravila destinační společnost Krkonoše – svazek měst a obcí pro letošní letní víkendy zajímavý program. Každou sobotu od 10. 7. – 28. 8. 2021 zve na výlety Pojizerským Pacifikem s kulturním programem.

Ke stažení
Krkonošská železnice

Krkonošská železnice má svůj význam

Železnice, jak víme, protíná Krkonoše, resp. jejich podhůří. Vlní se zdejší krajinou a pohled z vagonu nabízí krásné výhledy. Navíc železniční stanice Martinice v Krkonoších i s areálem je od července roku 2016 pod ochranou státu prohlášením za kulturní památku ČR. Leží na neelektrifikované celostátní dráze Trutnov hlavní nádraží – Chlumec nad Cidlinou a zároveň je odbočnou stanicí neelektrifikované regionální dráhy Martinice v Krkonoších – Rokytnice nad Jizerou. Svou nadmořskou výškou 482,970 m n. m. je nejvýše položenou stanicí na obou tratích.

Ke stažení