Bezpečně nejen po Krkonoších. Nepodceňujte hory, obzvlášť v zimě

Bezpečně nejen po Krkonoších. Nepodceňujte hory, obzvlášť v zimě

Zima je v Krkonoších dlouhá a v těchto dnech už skoro klepe na dveře. I proto je důležité si připomenout, jak může vrtkavé počasí zdánlivě poklidnou horskou hřebenovku proměnit v boj o život, a to bez nadsázky. Krkonoše jsou totiž jediné české hory s vysokohorským rázem, proto je dobré se s nimi před túrou seznámit a především – připravit se. Základní a nejdůležitější pravidlo zní: Nepodceňujte hory, jejich terén ani počasí, a naopak, nepřeceňujte své síly. 

Dobrá příprava a zkušenosti – to jsou základní předpoklady a hlavní pilíře toho, abyste případnou krizovou situaci v horách zvládli. A jak se tedy co nejlépe na horskou túru připravit? Níže přinášíme několik tipů. 

Nechoďte sami, nebo informujte své blízké o trase 

Na horskou túru je ideální vyrazit ve dvou, nejlépe ve třech. Pokud ale dáváte přednost samotě před společností, řekněte alespoň někomu z vašich blízkých, jakou trasu jste si zvolili, případně ji zaznamenejte do aplikace Záchranka, kterou rozhodně doporučujeme mít staženou v telefonu. K zaznamenávání vaší trasy slouží funkce Kniha túr. Kromě Záchranky dobře poslouží i Mapy.cz.

„Obě aplikace patří v současné době k základnímu vybavení nejen na horskou túru. Záchranka vám pomůže při řešení krizové situace a může rozhodnut o tom, zda se k vám složky integrovaného záchranného systému dostanou skutečně včas. Stiskem jednoho tlačítka odešlete nouzovou zprávu s informací o vaší přesné poloze a zároveň vytočíte linku 155,“ vysvětluje důležitost aplikace ředitelka destinační společnosti Krkonoše Eva Šulcová.

V případě, že nejste v ohrožení života a jen jste odbočili na nesprávnou lesní pěšinku, poslouží vám dobře Mapy.cz, pro jejich správné fungování si ale nezapomeňte stáhnout i jejich offline verzi, která vás bude navigovat i bez signálu.
 
Počasí, počasí a zase to počasí

Vysokohorské počasí je zrádné, a ne vždy lze jeho vývoj předpovídat. Je to obecně známá věc, ale je důležité si ji pravidelně připomínat. Své o tom ví i Alena Zárybnická, meteoroložka a milovnice Krkonoš, která v podcastu Naše Krkonoše vrtkavé horské klima vystihla v jedné větě. „V horách je jinak vždycky úplně všechno.“

Meteorologický radar a aplikace o počasí mohou být dobrým rádcem, v horách na ně ale zcela spoléhat nelze. Proto jevíce než žádoucí se raději vybavit na všechny možné varianty a nenechat se překvapit. Nápomocné mohou být i webkamery umístěné na hřebenech, které přiblíží skutečný stav povětrnostních podmínek.

Rukavice, čepice, ale i náhradní oblečení

Další zásadní věcí jsou správně zvolené svršky, protože jak praví staré norské přísloví: „Neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení.“ A co by tedy nemělo v batohu chybět, když vyrážíte do hor?

Jednoznačně náhradní oblečení (funkční triko, čelenka, čepice, ponožky), nepromokavá vrchní vrstva nebo pláštěnka, svetr či mikina navíc a lékárnička. Jídlo a dostatek pití. 

Dobrými pomocníky jsou také boty s pevnou podrážkou či trekové hole a když hory zasype sníh a udeří mrazy, rozhodně není k zahození mít s sebou i nesmeky. Nezapomeňte si do batohu přibalit taky nákrčník a čelenku nebo čepici proti větru. V chladnějším období budete vděční za slabší rukavice. 

Terén, převýšení a náročnost trasy

Než se vydáte na túru, nastudujte si také informace jak o délce a náročnosti terénu trasy, tak i o jejím převýšení. Určitě je také dobré vědět, jestli po cestě potkáte útulny, boudy či jiná útočiště pro potřebu odpočinku nebo občerstvení. 

„Všem návštěvníkům Krkonoš také doporučujeme, aby sledovali aktuální omezení a uzavírky související jak s údržbou tras, tak například s tokajícím silně ohroženým tetřívkem,“ apeluje Šulcová. Informace o uzavírkách či neprůchodnosti tras v Krkonoších najdete na veřejném mapovém portále Správy KRNAP, stačí zakliknout vrstvu Omezení průchodu na cestách.

Národní park má svá pravidla

Krkonošská příroda ukrývá poklady světového významu, ať už se bavíme o unikátním reliéfu modelovaném ledovci, nebo o Krkonoších mluvíme jako o o ostrově jedinečné arkto-alpínské tundry uprostřed Evropy. I proto je již šedesát let národním parkem. 

Pravidla chování na jeho území určuje Návštěvní řád a platné zákony. Abychom cenné přírodní dědictví zachovali, je třeba je dodržovat. Jejich respektování nikterak nesníží kvalitu a intenzitu prožitku v křehké krajině. Základní pravidlo zní: „Zůstaňte na cestě!“ 

Horská služba je neodmyslitelnou součástí hor

Členové Horské služby jsou často lidé, kteří v horách vyrůstali a jejichž osud je s nimi navždy spojen. Jsou to také odborníci, kteří museli projít náročnými zkouškami, aby tuto bohulibou profesi mohli vykonávat. Proto jim naslouchejme, nechme si poradit a buďme při pohybu na horách pokorní. Nikdy nevíme, kdy budeme potřebovat jejich pomoc. 


Desatero zásad bezpečného chování při pohybu v horském terénu

  1. Vždy pečlivě̌ naplánovat trasu túry a vybavení na ni (nezapomenut na léky). Túru plánovat podle fyzické́ a psychické́ kondice nejslabšího ze skupiny.
  2. S předstihem získat co nejvíce informací o prognóze počasí́, sněhové́ a lavinové́ situace.
  3. Před odchodem na túru předat informace o trase a předpokládané́ době̌ návratu. Tempo na túře zvolit podle nejslabšího ze skupiny.
  4. Správně̌ používat mapu, znát druhy značení turistických cest specifické́ pro jednotlivá́ pohoří́.
  5. Znát typy výstražných tabulí a jejich význam.
  6. Nepohybovat se mimo značené́ cesty.
  7. Mít s sebou lékárničku a v případě potřeby umět poskytnout první́ pomoc.
  8. Znát kontakty na Horskou službu, nebo na Zdravotní́ záchrannou službu. Mít vždy nabitý a zapnutý mobilní́ telefon.
  9. Znát zásady chování pro případ zbloudění́, pádu laviny, nebo zřícení v exponovaném terénu.
  10. Nikdy nepodceňovat hory a nevystavovat nezodpovědným chovaným do nebezpečí́ sebe ani ostatní́. 

(zdroj Desatera zásad: Horská služba)

Informace

Ke stažení

Další aktuality

Oprávněný žadatel: Podnikající fyzická osoba nebo právnická osoba, která má přidělené české IČ a je oprávněna k podnikání (živnostenské oprávnění...
O tom, jak může být počasí vrtkavé, a to zejména na horách, ví téměř každý, kdo někdy putoval přírodou. V...
Na semináři budou prezentovány informace k vypsaným dotačním programům a jednotlivým účelům, nejčastější chyby v žádostech a způsob hodnocení žádostí...