Krkonošské útulny táhnou. Nemají ale sloužit jako hotely zdarma

Krkonošské útulny táhnou. Nemají ale sloužit jako hotely zdarma

O tom, jak může být počasí vrtkavé, a to zejména na horách, ví téměř každý, kdo někdy putoval přírodou. V jednu chvíli svítí slunce, vzápětí přijde slejvák. Útulna, která se poutníkovi po pár promočených kilometrech zjeví, může působit skoro jako spása. V Krkonoších je takových, které nabízejí úkryt, hned několik. Kromě toho, že schovají před deštěm, větrem, sněhem i zimou, jsou i architektonicky atraktivní a na pěkných místech, často s výhledy. To s sebou bohužel přináší také obrácenou stranu mince, a sice, že je někteří turisté využívají k plánovanému nocování.

Obecně platí, že jsou dveře útulen otevřené každému, kdo potřebuje nabrat síly na další cestu, neměly by ale sloužit jako gratis glampingový hotel. Jejich účelem je primárně schovat před akutní nepohodou či nepřízní počasí, poskytnout suché a kryté místo k odpočinku, svačině a doplnění sil. Jsou k dispozici tolika poutníkům, kolik se do nich vejde. Prostor v útulně si tedy nelze rezervovat, ani z ní nikoho vyhánět. Jediná podmínka jejich využití je tak vlastně ohleduplnost – k sobě navzájem i k okolní přírodě. 

V přírodě národního parku je možné nocovat jen v případě nouze

A protože je opakování matka moudrosti, a v případě pravidel chování v národních parcích to platí dvojnásob, připomeňme si ta, která se týkají nocování. Přečkat noc ve spacáku na značené cestě, v přístřešku nebo útulně, je z hlediska legislativy na území Krkonošského národního parku povoleno. Je ovšem třeba nevysvětlovat si tuto možnost po svém a nezneužívat ji. Strávit noc na hřebenech v křehké přírodě můžeme, pokud jsme se nečekaně ocitli v nouzi. Při plánování vícedenních výletů nebo přechodu hor bychom měli využít horské boudy.

Proč je noční pobyt na území KRNAP vlastně problém?

Hlavní důvody jsou dva. Předně – večer před spaním i ráno po probuzení si každý z nás potřebuje odskočit. V lepším případě na malou. Útulny nejsou vybaveny toaletami, ani umyvadly pro vyplivnutí pasty. Všechen nežádoucí odpad, včetně papírových (v horším případě vlhčených) ubrousků, tak skončí v jejich okolí.  

Druhým závažným problémem je rušení nočního života na horách. Jak říká Michal Skalka, vedoucí oddělení environmentální výchovy Správy KRNAP: „I když je nocležník potichu, nevaří, spí na cestě, příroda o tom dobře ví.” Častý pobyt turistů v noční přírodě může krkonošské zvěři posunout cirkadiální rytmy až o několik hodin. Jak to tedy vyřešit, pokud chcete na horách strávit více dní a nevracet se vždy navečer do údolí?

Využijte tradiční horské boudy. Jejich síť je v Krkonoších široká a průměrná vzdálenost od chalupy k chalupě je přibližně pouhý půl druhý kilometr. Boudy nabízejí ubytování s veškerým komfortem, za které si připlatíte. Logicky – život na horách není snadný, zásobování složité, ceny tomu odpovídají. Využít ale můžete také společné spacákovny, kde za nocleh nedáte majlant. Jako bonus na boudách ochutnáte krkonošské speciality i originální piva. Nebo si opodál vychutnáte vlastní svačinu. Jisté je, že budete usínat pod hvězdnou horskou oblohou a probouzet se do svěžího jiskřivého rána, aniž byste ohrozili křehkou horskou přírodu. 

Tradiční i nové přístřešky

Na území Krkonoš najdeme více než dvacet nouzových přístřešků. Od tradičních dřevěných „áček“, až po novější, architektonicky jedinečné stavby. A právě tyto neotřelé počiny – útulny KØMEN, JENGA, STAN a ATŰLN, které navrhli a vyrobili ve spolupráci se Správou KRNAP studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze, jsou pro své nadčasové zpracování a zajímavé lokace častým cílem nocležníků, kteří se rozhodnou útulny využít nad rámech jejich primárního účelu.

„Pokud si přejeme, aby v krkonošské krajině zůstaly, je nezbytné, aby se tak takto už nedělo. Zastavte se u nich, pokochejte se a pamatujte na ně, až vás v horách zastihne nepohoda,” apeluje na návštěvníky Krkonoš Alena Cejnarová z destinační společnosti Krkonoše. 

Polohu všech útulen a přístřešků najdete jednoduše na portále Mapy.cz, pokud do vyhledávání zadáte heslo „útulna Krkonoše“. 

Bližší informace:
Magdaléna Škapová, manažerka fondu cestovního ruchu, marketing
mskapova@krkonose.eu, 731 910 267, www.krkonose.eu

Další aktuality

V pátek 6. prosince 2024 proběhla v konferenčním sále Aldrov Resortu ve Vítkovicích v Krkonoších Valná hromada Svazku měst a obcí Krkonoše. Setkání se zúčastnili starostové členských obcí i pozvaní hosté, z řad zástupců Libereckého a Královéhradeckého kraje, správy Krkonošského národního parku nebo Horské služby.
V souvislosti s aktuálně vyhlášenou dotační výzvou na podporu obcí v národních parcích (výzvy č. 16/2024 v NPŽP) je připraven...
Knihy, deskové hry, šperky nebo kus krkonošského skla. V Krkonoších vznikají, díky místním šikovným lidem, originální produkty a výrobky. Všechny...