Krkonošský národní park

KRNAP přijímá žádosti o finanční příspěvek na péči o trvalé travní porosty

V letošním roce je opět možné žádat o finanční příspěvek na péči o trvalé travní porosty, které jsou cennými lučními společenstvy nebo jsou významné z hlediska krajinného rázu. Finanční podpora je dostupná pro žadatele s výměrou lučního porostu 0,3–5 ha (3 000–50 000 m2). Zdrojem příspěvku je Program péče o krajinu Ministerstva životního prostředí a nelze jej kombinovat s dotacemi z Agroenviromentálně-klimatických programů Ministerstva zemědělství.

Příspěvek slouží jako podpora péče o trvalé travní porosty, a to správnými a šetrnými způsoby, ať už se jedná o seč s úklidem travní hmoty nebo pastvu. Za seč není považováno mulčování. Za nežádoucí je považováno i mulčování s následným vyhrabáním travní hmoty; a to hlavně kvůli nešetrnosti vůči bezobratlým živočichům, kdy dochází k jejich vysoké úmrtnosti. Jelikož někteří žadatelé tento posledně jmenovaný způsob péče o luční porosty stále využívají, připomínáme, že rok 2022 je posledním rokem, kdy bude tento způsob péče ze strany Správy KRNAP ještě finančně podporován. Od roku 2023 již nebude mulčování s následným vyhrabáním podporovaným opatřením a nebude možné na ně čerpat finanční příspěvek. Podrobnější informace jsou uvedeny v „Podmínkách pro udělení finančního příspěvku na péči o trvalé travní porosty na území KRNAP a jeho ochranného pásma“ zveřejněných na webových stránkách. Příspěvek je poskytnut na obhospodařovanou plochu travního porostu, jehož výměra je stanovena na základě zákresu do ortofotomapy (leteckého snímku) na Správě KRNAP.

Žadatelé, kterým byl přiznán příspěvek v loňském roce, obdrží předvyplněné formuláře se zákresem do mapy poštou či e-mailem. Ti tento formulář zkontrolují, podepíší a zašlou zpět na Správu KRNAP. V případě nejasností či nepřesností je nutné kontaktovat odpovědného pracovníka. Všichni stávající žadatelé by měli své formuláře obdržet do konce dubna.

Novinkou v administraci finančního příspěvku od letošního roku je, že žádost je víceletá. Po podání této žádosti ji již zájemci v následujících letech podávat nemusí a automaticky bude bráno, že mají o příspěvek zájem i nadále. Žadatelům bude poté v dalších letech rovnou zaslána dohoda o provedení managementových opatření. V případě, že o příspěvek zájem mít nebudou, nebo budou mít v žádosti nějaké změny, je nutné tyto skutečnosti nahlásit na Správu KRNAP do 31. května daného roku. Noví žadatelé musí nejdříve navštívit Správu KRNAP, kde provedou s odpovědným pracovníkem zákres obhospodařované plochy, na kterou budou žádat o příspěvek. Příjem nových žadatelů je od 1. dubna do 31. května. Na osobní schůzce je nutno se předem domluvit, a to telefonicky nebo e-mailem.

Výše příspěvku na posekané a sklizené pozemky bude určena jako podíl přidělených finančních prostředků a počtu hektarů travních porostů, zjištěných na základě přijatých žádostí.

Uzávěrka příjmů všech žádostí je 31. května 2022.

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu

Bližší informace:

  • Mgr. Radek Drahný, MBA, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP,  tel.: 737 209 900, e-mail: rdrahny@krnap.cz, www.krnap.cz
  • Ing. Lenka Vrbková, tel: +420 605 321 990, lvrbkova@krnap.cz
  • Mgr. Andrea Svobodová, tel. 499 456 316, asvobodova@krnap.cz

Další aktuality

Krkonošské lyžařské areály se chystají na zimu a návštěvníci se letos mají opět na co těšit. Nové věrnostní programy, speciální...
Zima je v Krkonoších dlouhá a v těchto dnech už skoro klepe na dveře. I proto je důležité si připomenout...
Oprávněný žadatel: Podnikající fyzická osoba nebo právnická osoba, která má přidělené české IČ a je oprávněna k podnikání (živnostenské oprávnění...