Tramvaje do Krkonoš

Smetiště tramvají v Krkonoších nechceme!

Letní stojaté vody mediální okurkové sezony rozčeřily články a reportáže o projektu spolku Krkonošské metro, v rámci kterého by měly po horách jezdit tramvaje a vozit turisty. Do Krkonoš přivezené vysloužilé, resp. ojeté tramvaje T3 z ostravského dopravního podniku, jsou zatím na nádraží v Rokytnici nad Jizerou.

Spolek chce na zhruba dvoukilometrovém úseku začít testovat čtyři tramvaje z Ostravy v příštím roce. Počítá také s využitím části železniční trati mezi Martinicemi v Krkonoších a Rokytnicí nad Jizerou. V plánu je např. aby jedna z tramvají jezdila z rokytnického nádraží do zdejšího skiareálu k lanovkám.

K tématu vydal prohlášení Liberecký kraj, který deklaruje na zmíněné železniční trati zachování pouze vlakové dopravy. Podle platné legislativy totiž nesmí vlaky a tramvaje jezdit po jedné trati zároveň. 

Jan Sobotka, předseda certifikované destinační společnosti pro turistickou oblast Krkonoše – svazek měst a obcí, komentuje: „Představitel spolku Krkonošské metro o projektu s nikým kompetentním v území nejednal. Provoz dožitých tramvají v turistické oblasti „spadl z nebe“. Když pominu legislativu, konkrétně aby mohly tramvaje jezdit po železničních kolejích, je třeba změny zákona. Následný technicky těžko řešitelný provoz, tzn. vybudování kolejí, tunelů, tramvajových ostrůvků s chodníkem, kolejových svršků jako samostatná stavba, odhaduji na více než miliardu korun. A to vidím jako nejpodstatnější. Rentabilitu investice.“

Neplýtvejme na nesmysly žádné, ani evropské, finance!

„Nepředpokládáme totiž, že se lyžaři, co jezdí do Krkonoš, začnou přemisťovat z Prahy vlakem do Martinic v Krkonoších, zde přesednou na směr do Rokytnice nad Jizerou a zde opět přestoupí do tramvaje, která je doveze do skiareálu. Hosté z Polska stejně tak. Položme si otázku, proč a pro koho takový projekt realizovat a nákladně financovat? 

Mediální sdělení o projektu je jako „PR“ pro Krkonoše výborné. Ovšem reálně je to nesmysl prvního kalibru. Prosím, nepodporujme v turistické oblasti vznik takového smetiště.

Vždyť snahou řady místních lidí v území je oživení zdejší železniční dopravy. Již nějaký čas na tom pracují. Nyní denně jezdí po trati s pravidelnými osobními vlaky typické motoráčky řady 810, několikrát týdně nákladní vlak a každoročně i parní vlaky pro turisty.

Liberecký kraj ve spolupráci se Svazkem Krkonoše plánuje trvalý celoroční provoz nostalgických vlaků mezi Vrchlabím a Rokytnicí nad Jizerou s využitím nádraží Martinice v Krkonoších, které je kulturní památkou,“ uzavřel Jan Sobotka. 

A už nyní žijí a návštěvníkům i místním lidem slouží projekty cílené na podporu železničního turismu. Petr Pěnička, předseda Spolku železniční historie Martinice v Krkonoších, uvedl, že ve spolupráci s krajským koordinátorem veřejné dopravy KORID LK, spol. s r. o. pracují na projektu, který zavede v úseku mezi Vrchlabím a Rokytnicí nad Jizerou pravidelný turistický vlak tažený parní lokomotivou. Za Svazek Krkonoše ředitelka Eva Šulcová potvrdila, že naplňují plán využití železnice v souladu s krajem a obcemi i spolkem železničních nadšenců z Martinic jak z pohledu dopravní obslužnosti a provozu nostalgických vlaků, tak pro následnou záchranu dalších železničních stanic na trati v území.

Dáša Palátková, srpen 2021

Informace

Ke stažení

Další aktuality

Pakt zaměstnanosti Královéhradeckého kraje vyhlásil třetí ročník soutěže o ocenění „Společnost přátelská k zaměstnávání osob 55+“. Hlavním cílem je ocenit...
Rádi bychom vás informovali, že 22. 4. 2024 bude vyhlášena 87. Výzva IROP - neformální vzdělávání a celoživotní učení, kdy...
V letošním roce je opět možné žádat o finanční příspěvek na péči o trvalé travní porosty, které jsou cennými lučními...