Rýchory Krkonoše

Zásady péče Správy KRNAP jsou schváleny

Na 25. zasedání Rady KRNAP vznikla dohoda mezi Správou KRNAP a Radou KRNAP na návrhu Zásad péče o Krkonošský národní park a jeho ochranné pásmo na roky 2023–2038.


Zásady péče jsou třetí, po managementové zonaci a klidových územích poslední nový nástroj péče a ochrany, jehož existenci ve všech národních parcích předpokládá tzv. národně-parková novela zákona o ochraně přírody a krajiny z roku 2017.


Tento strategický dokument nahrazuje dřívější Plány péče a pro Správu KRNAP je závazný. Nyní v souladu se zákonem Zásady péče vyhlásí Ministerstvo životního prostředí formou protokolu.

Schválení dokumentu potvrdilo dlouhodobě nastavený vztah vzájemné důvěry mezi Svazkem Krkonoše a Správou KRNAP

Návrh Zásad péče o Krkonošský národní park a jeho ochranné pásmo připravila Správa KRNAP jako orgán ochrany přírody ve spolupráci s pracovní skupinou Rady KRNAP, resp. dobrovolného svazku obcí Krkonoše – svaz měst a obcí již v roce 2019. Po řadě jednání byl v roce 2020 konsensuální text postoupen Ministerstvu životního prostředí. Na základě připomínek a požadavků MŽP byl návrh Správou KRNAP částečně upraven, verzi textu pro konečné posouzení obdrželo MŽP 14. prosince 2021. MŽP návrh posoudilo, dále upravilo a 31. října 2022 zaslalo Správě KRNAP souhlas s vydáním oznámení o možnosti se s návrhem seznámit. Správa KRNAP vydala oznámení o možnosti seznámit se s návrhem Zásad péče o KRNAP a jeho ochranné pásmo 3. února 2023. V 60denní zákonné lhůtě Správa KRNAP obdržela celkem 103 připomínek od 11 subjektů, které vyhodnotila (56 plně nebo částečně akceptovala, 23 neakceptovala, 20 vysvětlila a 4 vzala na vědomí).

Více informací naleznete v přilozené tiskové zprávě.

Informace

Ke stažení
pdf (250.55 KB)

Další aktuality

Datum: 16. 11. 2023 Místo: Hotel Gołębiewski, ul. Karkonoska 14, 58-540 Karpacz, Polsko ÚČAST NA FÓRU JE ZDARMA. POČET MÍST...
Čas od času se objeví případy, kdy se volně žijící zvířata naučí nechat se krmit člověkem a ztratí tak svou přirozenou plachost. Krmení má však pro volně žijící zvířata značná rizika. Například ztratí schopnost hledat si potravu, případně si vytvoří závislost na lidech a ztratí k nim přirozený respekt. Konkrétní případ se v nedávné době objevil například u lišek, které se v Krkonoších nechávaly krmit turisty.
Destinační společnost pro turistickou oblast Krkonoše, Krkonoše-svazek měst a obcí, pro obyvatele i návštěvníky regionu vydala článek na téma „Bezpečně po horách“. V něm shrnuje a opakuje to nejdůležitější, co by měl každý z nás mít před výletem do hor na paměti. Poradí s vybavením, aplikacemi, které mohou zachránit život, upozorňuje na možnost uzavírek, připomíná pravidla chování na území národního parku. Jeho autorka Alena Cejnarová, manažerka Destinační společnosti Svazku Krkonoše, ho zpracovala k praktickému využití a k užitečnosti všem.