Bezpečný pohyb po krkonošských horách
07. 08. 2023
Z materiálu vyplývá, že jsou Krkonoše sice jediné české hory s vysokohorským rázem, někteří z nás však mohou mít tendenci je podceňovat. Klima na hřebenech je specifické a nevyzpytatelné. Označení „ostrov arkto-alpínské tundry“ může mnohé naznačit.
„Vzpomeňme na majitele Luční boudy, Jakoba Rennera, který při sněhové vánici umrzl za pravého poledne jen čtyři sta metrů od boudy, na které celý život žil a hospodařil,“ uvádí příklad A. Cejnarová a doplňuje: „Než vyrazíte na túru, zopakujme si pár pravidel, která bychom měli pro vlastní bezpečí dodržovat.“
Jak se připravit na horskou túru?
- Nechoďte sami, nebo informujte o trase. Ideální je vyrazit do hor minimálně ve dvou, nejlépe ve třech. Pokud se hodláte vypravit samostatně, řekněte někomu, po které trase se budete pohybovat. Případně ji zadejte do aplikace Záchranka.
- Stáhněte si do mobilu aplikace Záchranka a Mapy.cz. Obě aplikace patří k základnímu vybavení (nejen) na horskou túru. Aplikace Záchranka vám usnadní řešení krizové situace a může rozhodnut o tom, zda se k vám složky integrovaného záchranného systému dostanou skutečně včas. Stisknutím jediného tlačítka odešlete v kritické situaci nouzovou zprávu s informací o vaší přesné poloze a zároveň vytočíte linku 155. Při pohybu na horách je velmi užitečné přímé napojení na Horskou službu a využití funkce Elektronická kniha túr. Stáhněte si aplikaci Mapy.cz, ale také offline mapy. Nemusíte pro navigaci v terénu spoléhat na data, která mohou být na některých místech v horách a údolích nedostupná. Obě aplikace jsou ke stažení zdarma na Google Play a AppStore.
- Sledujte počasí. Horské počasí je zrádné, ne vždy lze jeho vývoj předpovídat. Jak řekla meteoroložka Alena Zárybnická v podcastu Svazku Krkonoše: „V horách je jinak vždycky úplně všechno.“ Je tu silnější vítr a tím se počasí mění rychleji. Nelze spoléhat na předpověď aplikací ani na meteorologický radar. Do hor buďte vybaveni na všechny varianty. Před výletem se podívejte na webkamery, mnoho z nich je umístěno i na hřebenech a přiblíží vám skutečný stav povětrnostních podmínek.
- Zjistěte si maximum informací o trase. Důležité jsou přesné informace o délce, převýšení a celkové náročnosti trasy. Doporučujeme udělat si přehled, zda jsou podél trasy boudy, útulny nebo jiná útočiště pro potřebu odpočinku i občerstvení. Podívejte se na aktuální omezení či uzavírky. Jsou běžné v souvislosti s údržbou tras, na jaře omezují vstup na místa tokajících tetřívků. Informace jsou zveřejněny na portále Správy KRNAP na ags.krnap.cz/mapy/omezenipruchodu.
- Sbalte do batohu potřebné. Co by nemělo v batohu chybět? Náhradní oblečení včetně čepice a ponožek, mikina, lehká bunda, nepromokavá vrchní vrstva nebo pláštěnka, lékárnička, opalovací krém a sluneční brýle. Jídlo a pití.
- Dodržujte pravidla v národním parku. Příroda Krkonoš ukrývá poklady světového významu, a právě proto tu byl již roku 1963 vyhlášen národní park. Pravidla chování na jeho území určuje Návštěvní řád a platné zákony. Základním pravidlem je – zůstaňte na cestě. Ta další pročtete na www.krnap.cz
- Pozor na jiná pravidla v Polsku. I na polském území je příroda Krkonoš chráněna národním parkem. Platí zde jiná pravidla, včetně poplatku za vstup. Lze ho uhradit online. Je z něj vyjmuta Cesta česko-polského přátelství. Mějte na paměti, že v polské části parku je turistika povolena od svítání do soumraku, psi musí být na vodítku, opatřeni náhubkem.
- Choďte „beze stop“. Co dělat, když „příroda volá“ a horská bouda v nedohlednu? Chovejte se tak, aby místo toalety vypadalo po vašem odchodu stejně, jako před příchodem, nejlépe pod zeminou. V klidových územích nechoďte mimo cestu, vyhněte se vodním zdrojům. Základní pravidla shrnuje web www.chodimbezestop.cz.
- Naslouchejte povolaným. Členové Horské služby jsou vzdělanými odborníky. Nechme si od nich poradit. Buďme při pohybu na horách pokorní. Slovy Ludvíka Strejčka „horskoslužebníka“ ze Špindlerova Mlýna „Hory to nebezpečí s sebou nesou“.
Celý článek i s odkazy najdete na www.krkonose.eu/bezpecne-po-horach
Alena Cejnarová a Dáša Palátková
Informace
Ke stažení
pdf (271.82 KB)